Mobile menu
 

درباره ما

 

  

هموطن گرامی

با عرض سلام،


با توجه به اهمیت غذا و آب کشاورزی مورد استفاده برای تولید آن ؛ دغدغه ی اصلی این پژوهش* توجه به اهمیت گندم در الگوی مصرف غذای جامعه و بحث از چرایی و چگونگی تأمین آب کشاورزی لازم جهت تولید آن در شرایط کمبود منابع آب کشور است.  

با توجه به تنوع و گستره ذی نفعان این موضوع ؛ از عموم مردم، زارعین، متخصصین، محققین، نهادهای علمی و اجرایی؛ این پایگاه به عنوان بخشی از فرآیند جمع آوری و تحلیل دیدگاه های ذی نفعان این موضوع تأسیس شده است. آینده پژوهی یکپارچه (Integral Futures studied) رویکردی نو در آینده پژوهی است که طی آن محققین در بستری مشارکتی با مخاطبین در باره دغدغه آینده و نحوه مواجهه با آن همراه می گردنند. در واقع این پژوهش به کارگیری این رویکرد و روشهای آینده پژوهی در باره آینده تأمین آب کشاورزی تولید گندم می باشد. از آنجا که مقدمه هر نوع سیاستگذاری و برنامه ریزی نگاه درست به آینده می باشد، این امر می تواند از طریق مشارکت در این مطالعه آینده پژوهی صورت گیرد. همانگونه که  وندل بل (2002:242) یکی از آینده پژوهان سرشناس معاصر در باره  اهداف عمومی آینده پژوهی می گوید: 

  • Integrating knowledge and values in designing social action                        یکپارچه کردن دانش و ارزش در طراحی اقدام اجتماعی       
  • increasing democratic participation in imaging and designing the futur      افزایش مشارکت مردم در ساختن و طراحی تصاویر آینده

از آنجا که اجرای این پژوهش براساس مشارکت عموم ذی نفعان دنبال می گردد، حضور آحاد مردم در حوزه های مرتبط با خودشان مورد انتظار است. در عین حال سعی شده حتی الامکان بازخوردهایی هرچند محدود و مختصر برای مشارکت کنندگان در نظر گرفته شود.

 

توجه:  این مطالعه با هدایت تیم راهنما و مشاورین و تحت نظارت گروه آینده پژوهی(در جلسه آذر1393)، و بررسی دانشکده علوم اجتماعی(در جلسه دی1393)، در تاریخ اسفند 1393 رسماً از دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) مجوز فعالیت یافته است.

 

توجه : خواهشمند است با صرف وقت ارزشمندتان با در نظر گرفتن گزینه های مشارکت به سؤالاتی که در صفحات این پایگاه وجود دارد پاسخ داده و در رسیدن به اهداف این پژوهش سهیم شوید. در واقع امکان مشارکت به دو شکل مقطعی و فرآیندی در فرآیند طراحی و ترسیم آینده های تأمین آب کشاورزی لازم جهت تولید گندم وجود دارد.

 

توجه : در مشارکت فرآیندی، ابتدا لازم است با طرح دیدگاههای خود در صفحات عمومی نسبت خود را با پژوهش شفاف نموده و سپس به  ایجاد حساب کاربری بپردازید. این امر زمینه را برای ایجاد فهم مشترک از مسأله  پژوهش ،  اهداف پژوهش،ضرورت پژوهش فراهم کرده ؛ در گام بعدی امکان مشارکت در کارگاه غیرحضوری و در صورت تمایل در کارگاه حضوری فراهم می گردد.

 

توجه : بنا بر اعلام موافقت پژوهشکده آینده پژوهی دانشگاه امام خمینی(ره) نسبت به ارایه گواهی شرکت در کارگاههای علمی-پژوهشی اقدام خواهدشد.

 

توجه : برای کاربرانی که تا انتهای فرآیند تحقیق فعالانه حضور داشته باشند امکان تدوین مقالات مشارکتی و ارسال به مجلات بین المللی مرتبط وجود دارد.

 با گرامیداشت زحمات و ایثار کسانی که در راه تحکیم اسلام، استقلال، عزت و پیشرفت کشور جانفشانی کرده و یا می کنند ،

به امید سرافرازی و سربلندی روزافزون ملت و تحقق تمدن پرشکوه ایران اسلامی در آینده ای نه چندان دور،

پیشاپیش از هر نوع بذل توجه ، مشارکت، پیشنهاد سازنده  و یا اطلاع رسانی آن به دیگران ، تشکر می نماید.

 

سیدعلی اکبر عظیمی

دانشجوی دکتری آینده پژوهی، دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره)

 

 

توجه : برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در بحث های مربوط به تامین آب جهت تولید گندم تا سال 1404 می توانید توسط پیوند زیر به گروه انسان-آب-غذا ملحق شوید

 

https://telegram.me/joinchat/BzL2LD5msMHrZth5auaa-g