Mobile menu

مصاحبه- آقای ایمانی رئیس بنیاد توانمندسازی گندمکاران ایران: تنظیم تولید کشاورزی نیازمند حضور کشاورزان کشور در سیاستگذاری الگوی کشت و خصوصاً قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی است.

عظیمی: 

چرا امسال با مازاد بیش از 8 میلیون تن گندم مواجه شده ایم؟

آقای ایمانی: 

اول به این دلیل که سال گذشته بارندگی خوبی داشتیم و به دنبال آن تولید خوبی از گندم را داشتیم. دوم اینکه طی 2 سال گذشته بنا به مجوزی که داده شده افراد می توانستند اقدام به ثبت سفارش واردات گندم نموده و در قبال این کار ، گندم را فرآوری نموده مجدداً صادر نمایند. اما به دلیل ضعف در کیفیت محصولات و یا دیگر مشکلات صادرات آنها ، با مشکل مواجه شده است. از طرفی صادرات گندم خام هم مزیتی ندارد. با توجه به اینکه تقاضای گندم در کشور ما روزانه حدوداً 100 هزارتن هست در مجموع این موارد منجر به این می شود که عرضه و تقاضای گندم برهم خورده است. 

عظیمی :

 بنابراین بهترین راه حل، اصلاح الگوی کشت است. براین اساس با توجه به نیاز کشور به تولید دانه های روغنی مانند کلزا و سویا چگونه می توان الگوی کشت گندم را به این سمت برد؟

آقای ایمانی: 

بله بهترین راه اصلاح الگوی کشت است که هم بتوان مکصرف آب را و هم تولید را سازماندهی کرد، اما یک نکته مهم این است که این فرآیند باید از طریق مشارکت دادن کشاورزان و تشکلهای کشاورزی در این مسیر است.

تنها راه حل این است که با فرهنگ سازی و زمیه سازی اقتصادی کشاورزان را برای تغییر الگوی کشت همراه کنند . به عنوان نمونه به نحوی برنامه ریزی کنند که کشاورز هم درآمدی متناسب با هزینه های زندگی و معاش خود داشته باشد و هم منابع آب متعادل مصرف شود و هم تولید غذای لازم انجام شود.

سازمان آب و سازمان جهادکشاورزی نباید با صرف محدود کردن آب و یا ابلاغ الگوی کشت کلزا و یا سویا اقدام به تغییر الگی کشت کنند. فشار و  زندان و سیاست اگر براساس موازین مورد توافق و منطقی نباشد جواب نمی دهد. 

بدون توجه به معاض کشاورز نمی توان به مدیریت پایدار آب و تولید غذا دست زد. به عنوان نمونه به این معادله توجه کنید:

در استان گلستان  بدون در نظر گرفتن مشکلات تولید ، فقط  با در نظر گرفتن خالص درآمد،  می توان با 10 هکتار سویا (مصرف  6000 مترمکعب آب در هکتار و درآمد 2میلیون تومان )  60هزار  مترمعکب آب مصرف کرد و به  20 میلیون تومان درآمد رسید در حالی که با 2 هکتار شالیکاری و ( مصرف آب  15هزارمترمکعب آب در هکتار)  به 30 میلیون تومان درآمد رسید.

عظیمی: 

 بنابراین باید برای رسیدن به الگوی کشت مناسب و باید برای رسیدن به نقطه بهینه از مصرف آب ، تولید غذا و درآمد کشاورز ، حضور تکلهای کشاورزی را در سیاست گذاری تأمین آب و تولید کشاورزی بیشتر جدی گرفت.

 

 

توجه : هرگونه نسخه برداری و تکثیر محتوای گزارشات و مصاحبه های درج شده در پایگاه msfs.ir باید با اجازه کتبی مولف و یا مدیر پایگاه باشد .

 

توجه : مشارکت شما در نقد و ارزیابی دیدگاه های مطرح شده در مصاحبه ها و گزارش ها به غنای نتایج پژوهش خواهد افزود . 

 

توجه : برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در بحث های مربوط به تامین آب جهت تولید گندم تا سال 1404 می توانید توسط پیوند زیر به گروه انسان-آب-غذا ملحق شوید 

https://telegram.me/joinchat/BzL2LD5msMHrZth5auaa-g

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید