Mobile menu

مصاحبه با water govern3: علی رغم الزام قانون اساسی و برنامه های توسعه، ساختار مدیریت برنامه ریزی و مدیریت آب کشور عملاً مسیر مشارکت را فراهم نمی کند.

عظیمی: از نگاه شما مشارکت یکپارچه ذی نفعان اصلی تا چه حد در حکمروایی آب اهمیت دارد و وضعیت آن در مدیریت منابع آب کشور ما در چه وضعی است ؟ تأثیر آن بر بهره وری آب کشاورزی چگونه است؟

water govern3: 

بنا به معیارهایی که درسطح دنیا و  درسطح کشور مطالعه شده و مشارکت یکی از معیارهای مهم حکمروایی آب است، فاصله ما با وضعیت مطلوب زیاد است. تا وقتی ساختار مدیریت آب کشور ما عرضه محور است و نه تقاضا محور، تا وقتی نقش وزارت نیرو صرفاً تسلط بر تخصیص منابع آب هست و وزارت جهادکشاورزی و تشکلهای کشاورزی را در سهم بری و تخصیص منابع آب مشارکت نمی دهد، مشکل حل نخواهد شد.  به عنوان نمونه  اگر در دنیا پولی بابت استفاده از تأسیسات نگه داری و انتقال منابع آبی گرفته می شود ،آن را صرف بهینه کردن همان سیستم می کنند ،اما در ایران وزارت نیرو این مبالغ را به خارج از این عرصه منتقل می کنند. در ایران از برنامه دوم شکل گیری  تشکل آب بران مطرح شده است ،اما تا کنون بودجه ای قابل توجه برای حمایت از آن داده نشده است. در ایران هم اگر بودجه ای برای موضوعی تخصیص داده نشود ،یعنی هیچ الزام و نظارتی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد. 

در برنامه دوم،۳ رکن بهینه سازی مصرف آب مطرح شد :۱- تحویل حجمی آب،۲- تعیین نیاز خالص آبیاری،۳ فعال سازی تشکلهای کشاورزی و آب مطرح شده است. من در برنامه چهارم پیشنهاد دادم ،حداقل ۳٪ از اعتبارات تملک دارایی را به فعالسازی تشکلها اختصاص بدهند ،اما نهایتا موافقت نشد. 

یک پایه ی ایجاد این مشکل ،تفکر حاکم بر سازمان مدیریت برنامه ریزی است که یک نگاه سازه ای به مدیریت آب دارد .حتی علیرغم تکلیف برنامه چهارم در گسترش فعالیتها غیرسازه ای ( فرهنگ سازی، آموزش، تناسب بخشی سازه ها با منطقه و راه اندازی تشکلها در این جهت...) هیچ بودجه ای برای آن اختصاص ندادند.

عظیمی: همانطور که می دانید تا مشارکت بخش کشاورزی وتشکلها جدی گرفته نشود ،اثربخشی سیستم های آبیاری افزایش پیدا نکرده و در نتیجه ارتقای راندمان آبیاری عملا منجر به افزایش بهره وری نمی شود ،باید چه کار کرد؟

water govern3: 

بله همینطور است ، تا نظام بهره برداری آب (مدیریت منابع آب  )تغییر نکند ،مشکل هدر روی منابع آب به این اصلاح نخواهد شد . تا مدیریت عرضه محور ،سخت افزاری محور به سمت تقاضا محوری وبه سمت شکل گیری بازار آب که باید فضایی ایجادشود که در آن کشاورزان برای صرفه جویی ومصرف درست رقابت کنند.

بهترین راه برای تغییر رویه مدیرتی عرضه محوری آب به سمت تقاضامحوری ، و تعادل بخشی نگاه صرفاً بالا به پایین در مدیریت آب و کشاورزی، و توجه به واقعیتهای عرصه آب و کشاورزی، ایجاد الزام برای حضور نمایندگان آگاه و توانمند و مستقل کشاورزان در جلسات شورای عالی آب هست.

 

 

توجه : هرگونه نسخه برداری و تکثیر محتوای گزارشات و مصاحبه های درج شده در پایگاه msfs.ir باید با اجازه کتبی مولف و یا مدیر پایگاه باشد .

توجه : مشارکت شما در نقد و ارزیابی دیدگاه های مطرح شده در مصاحبه ها و گزارش ها به غنای نتایج پژوهش خواهد افزود . 

 

 

توجه : برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در بحث های مربوط به تامین آب جهت تولید گندم تا سال 1404 می توانید توسط پیوند زیر به گروه انسان-آب-غذا ملحق شوید 

https://telegram.me/joinchat/BzL2LD5msMHrZth5auaa-g

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید