Mobile menu

مصاحبه با agri ngo 34، نماینده تشکل کشاورزی استان فارس: چالش ها و راهکار های اساسی خروج از بحران آب و تولید کشاورزی

(به دلیل شرایط مطالعه از نام کاربری استفاده خواهد شد)


عظیمی: با توجه به وضعیت منابع آب استان، سازمان جهاد کشاورزی و سازمان آب و استانداری استان فارس برای آینده تأمین آب تولید گندم استان چه برنامه ای دارند ؟

 

 agri ngo 34: 

 علی رغم اینکه کشاورزان خسارت سنگینی خورده اند امّا سازمان کشاورزی هیچ برنامه ای در جهت اینکه چه بکاریم یا نکاریم و یا چه میزان بکاریم ندارد. سازمان آب فارس هم می توانست با آزاد کردن  ۲۰ میلیون متر مکعب (موقع داناب) آب برای گندم در اردیبهشت ماه 95 که می توانست حداقل ۱۰هزار هکتار گندمی که در مراحل انتهای رشد خود هستند غبار مشقت کار را از چهره کشاورزان بردارد اما  تیر 95 آب را برای کشت برنجی که قانونا منع شده است، آزاد کرد. شلتوکی (برنجی) که در موقع درخواست ما اصلا شروع به کشت نشده بود. 

 

عظیمی : آیا استانداری فارس روی این موضوع نظارت نمیکند؟

 

agri ngo 34:

اتفاقا با پیگیری هایی که داشتیم استانداری فارس، به سازمان آب تاکید کرده بود که به هر میزان کمی هم که شده باید به گندمزارها آب رساند، امّا سازمان آب با ارایه بحث و ادله فنی در بارع سد و میزان آب و غیره استاندار را مجاب کرد و ما را به حاشیه راند، امّا درموقعیت دیگر آب را به کشت برنج اختصاص داد .

 

عظیمی : کشاورزان در این شرایط چه می کنند؟ 

 

agri ngo 34:

کشاورزان مانند مجموعه ای از نیروهای بدون سرپرست مدیر و مدبر رها هستند و نمی دانند با شروع فصل کشت که در پیش است چه کنند!

 

عظیمی : تشکل های کشاورزی چه میکنند !؟

 

 agri ngo 34: 

از دست تشکل ها هم کار خاصی برنمی آید. فعال ترین آنها در استان فارس خانه کشاورز است که سعی میکند در سطح ملی و استانی با نمایندگان مجلس، وزیر نیرو و وزیر جهاد کشاورزی جلساتی را داشته باشد. آقای دکتر کلانتری چندی پیش جلسه ای درباره وضعیت عملکرد سازمان آب در استان فارس،  بسیار جدی به عملکرد مدیران وزارت نیرو و مخصوصاً عملکرد سازمان آب در باره سد درودزن اعتراض کرد و درحال حاضرهم درحال پیگیری هستیم .

در استان فارس هم به صورت موردی با کمک خود کشاورزان درصد و تغییر الگوی کشت به سمت محصولات کم آب بر مثل گلرنگ، انجیر، پسته، گیاهان دارویی هستیم. گلرنگ به حدود۵۰۰۰  هکتار رسیده اما دیگر محصولات در سطح خیلی محدود به صورت آزمایشی درحال کشت هستند.

 

عظیمی : در جایی که بارندگی در بخش هایی از استان فارس کاهش پیدا کرده مهمترین اقدامی که برای آینده باید پیگیری کرد چیست؟چرا برخی از نمایندگان تشکل های کشاورزی در مناطق کامفیروز درحالی که وضعیت منابع آب این گونه است پیگیر کشت شلتوک هستند؟ 

 

 agri ngo 34 :

 اولا این را در نظر داشته باشید که در مسیر رودخانه کر تا سد درودزن حدود ۲۰۰۰ حلقه چاه زده شده است که این ها بخشی از توان آب رسانی رودخانه را سلب میکنند .

 ثانیا برخی از افراد و گروه های کشاورزی  با استناد به اینکه از حق آبه خود استفاده میکنند اقدام به این کشت میکنند و برخی افراد سیاسی هم با اعمال نفوذ در سازمان آب این موضوع را پیگیری میکنند و سازمان آب هم به دلیل اینکه با دریافت پول، منتفع میشود  با این جریان همراهی میکند. 

اگر این گروه ها با نگاه به منافع ملی اقدام میکردند و اگر کشاورزان تعریف درستی از حقابه داشتند و آن را حق عموم مردم بدانند و حق آبه را به معنای بی توجهی به منافع عموم مردم و سلب حق معشیت و کسب و کار دیگران تعریف نکنند، این مشکلات کمتر میشد.

 درست است آنها روی زمین خود کار می کنند و از آب دمنطقه خود می توانند بهره برداری کنند اما آب جزو انفال است و عموم جامعه و خصوصاً در شرایطی که با بحران آب هستیم ، دیگران هم در آن حق خواهند داشت.

 اگر نگاه این کشاورزان عوض شود دیگر درختان بلوط بالای سد ملاصدرا را قطع نمیکردند یا در میان آنها شلتوک نمی کاشتند .

 

عظیمی : اگر این روند ادامه پیدا کند چه میشود؟ بهترین کاری که باید برای آینده کرد چیست؟

 

agri ngo 34:

اگر همین روند ادامه پیدا کند همانگونه که تا الان جمعیت زیادی زمین های کشاورزی و زندگی خود را در روستاها رها کرده اند به سمت شهر ها مهاجرت خواهند کرد و دیگر برنخواهند گشت. در این شرایط کشاورز چاره ای جز ترک زمین و کاشانه خود ندارد.

در حال حاضر  کشاورزان درگیر مسائل و مشکلات و بدهکاری خود هستند. عده ای نهایت تلاش های خود را میکنند که با همین وضعیت خرج زندگی خود را با جایگزینی محصولات تامین کنند. اما این وضعیت نیاز به برنامه ریزی بلند مدت،میان مدت، و کوتاه مدت دارد. باید دولت از کشت های جایگزین به شکل جدی حمایت کند. اشتغال جایگزین را با ایجاد صنایع روستایی و صنایع تبدیلی رونق بدهد.

 

عظیمی : به نظر میرسد سازمان دهی تامین آب و تولید کشاورزی (مانند آنچه درباره تخلف در کشت برنج استان فارس صورت میگیرد) نیازمند انسجام تشکل های کشاورزی در سطح منطقه ای و مهمتر از آن در سطح ملی باشد. اگر سیاست ها و برنامه ها و اقدامات سازمان های آب و کشاورزی در سطح ملی مورد نظارت، ارزیابی و سازماندهی نشود، تحرکات استانی و منطقه ای هم سازماندهی نخواهد شد. 

مثلا اگر تنظیم بازار های کشاورزی در سطح ملی تبدیل به قانون نمیشد اما برنامه ریزی برای ورود واردات و صادرات و جلوگیری از قاچاق کشاورزی از اختیار وزارت جهاد کشاورزی خارج بود که این امر رکن اساسی تنظیم الگوی کشت بوده و هست. 

به طور مثال به نظر میرسد حضور تعداد مناسب از اعضای تشکل های کشاورزی در شورای عالی آب هم میتواند زمینه برنامه ریزی بلند مدت برای تعادل بخشی و تناسب بخشی منابع آب کشور با نیاز تولید کشاورزی باشد. 

بنده حدود یکسال است گروهی حدود 300 نفره متشکل از کشاورزان ، نمایندگان تشکلهای کشاورزی ، محققین حوزه آب و کشاورزی و کارشناسان دولتی را شکل داده ایم. اما دریغ از همت لازم!!  در مدیران دولتی و مسؤولین تشکلها! 

در این مدت با بسیاری از افراد مصاحبه کرده ام و رایزنی می کنم انتظار داشتم با صحبتهایی که با آقایان در صنف کارهای کشاورزی ، خبرگان کشاورزی ، خانه کشاورز، نظام مهندسی کشاورزی ، اتاق بازرگانی .... و بسیاری از افراد داشتم یک حرکتی را شاهد باشیم... 

انتظار دارم اعضاء خانه کشاورز و آقای دکتر کلانتر به سهم خود بیش از اعتراض و سخنرانی عملاً وارد شوند و با کمک دیگر تشکلها تقسیم کار کنند ، حال دولت وارد شود یا نشود !! چرا که در این شرایط بیشتر از همه این کشاورزان هستند که دارند پایمال این سرطان خاموش هستند. و باید تشکلهای کشاورزی وارد شوند هم برای خود مأموریت تعریف کنند و هم از دولت بخواهند نسبت به مأموریت خود جدی وارد شود و با برنامه و بدون نگاه احساسی ، سیاسی و تبلیغاتی از دولت مطالبه کنند.

 

agri ngo 34:

 بله همینطور است. من آماده هستم تا جلسه ای را با حضور دکتر کلانتری برای بررسی این موضوع هماهنگ کنم .

 

عظیمی: از اینکه وقت خود را در اختیار قراردادید سپاسگذارم.

 

کاظمی


 

توجه : هرگونه نسخه برداری و تکثیر محتوای گزارشات و مصاحبه های درج شده در پایگاه msfs.ir باید با اجازه کتبی مولف و یا مدیر پایگاه باشد .

توجه : مشارکت شما در نقد و ارزیابی دیدگاه های مطرح شده در مصاحبه ها و گزارش ها به غنای نتایج پژوهش خواهد افزود . 

 

توجه : برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در بحث های مربوط به تامین آب جهت تولید گندم تا سال 1404 می توانید توسط پیوند زیر به گروه انسان-آب-غذا ملحق شوید 

https://telegram.me/joinchat/BzL2LD5msMHrZth5auaa-g

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید