Mobile menu

گزارش-درباره Water Box

mohseniگزارش- farmer8 در باره Water Box

 

 

 

تاریخ درج در پایگاه 11شهریور1394

 

 

به نام خدا

 

 

بشر در طول دوهزار سال گذشته دو بیلیون هکتار بیابان تولید کرده است. در حال حاضر این منطقه که متاسفانه کشور عزیز ما ایران در قلب آن قرار دارد در بحران خشکسالی پیش رونده قرار داشته و فاقد منابع اب کافی است. پیشنهاد ما تبدیل این منطقه به زمین حاصلخیز است ، با استفاده از تکنولوژی گرواسیس ( کاشت درخت بدون استفاده از انرژی و آبیاری)

تکنولوژی گرواسیس یک راه حل ارزان برای کاشت درخت در زمینهای پست و فرسوده است ، این روش تنها راه حل درختکاری بدون استفاده از انرژی و آبیاری است . این سیستم تاثیرات اقتصادی ، زیست محیطی و اجتماعی بزرگی را برای کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته نوید می دهد .

در طول دهه گذشته ( از سال 2003 ) شرکت گرواسیس به توسعه تکنولوژی و پیشبرد پروژه ها در بیش از 20 کشور بیابانی دنیا پرداخته است ( آرژانتین ، بحرین ، شیلی ، چین ، دبی ، اکوادور ، اتیوپی ، فرانسه ، هند ، اردن ، کنیا ، لیبی ، عراق ، کویت ، مکزیک ، عمان ، قطر ، عربستان سعودی ، اسپانیا ، آمریکای شمالی .....) ازمایشات انجام شده با کاشت بیش از 300000 اصله از انواع درختان و درختچه های مثمر و غیر مثمر در مناطق بیابانی و کوهستانی این کشورها با درصد بقای 90 درصد ، قابلیت این تکنولوژی را برای همگان به اثبات رسانده است .

waterBox1
 

خلاصه ای بر توجیه چگونگی صرفه جوئی در آب با استفاده ازتکنولوژی واتر باکس گروآسیس
با تکنولوژی گروآسیس شما بجای ده لیتر آب برای کشت در مناطق خشک تنها از یک لیتر آب استفاده میکنید .
تکنولوژی گروآسیس در زمینه آبیاری بسیار کارآمد است و این امر به فرد اجازه کاشت در مناطقی را میدهد که آب در آنها کم یا بسیار گران است .
تکنولوژی گروآسیس به کشاورز اجازه میدهد تا با احیای اراضی بصورت اقتصادی در هزینه ها صرفه جوئی کند و اگر عملیات کشت به منظور جنگل کاری ، احداث باغ یا گلخانه باشد همزمان به او امکان درآمد زائی را نیز خواهد داد .

 

این برنامه تکنولوژی آبیاری نیست بلکه تکنولوژی کشت است
روش گروآسیس تکنولوژی کامل کاشت در مناطق خشک ، بیابانی و سنگلاخی است . در زمان کاشت با تکنولوژی گروآسیس ، در طول سال اول در مقایسه با هر متد کاشت دیگری صرفه جوئی در مصرف آب بیش از 90 درصد خواهد بود . از سال دوم ببعد هیچ مقدار آب دیگری اضافه نخواهد شد چرا که نیاز به آبیاری از بین خواهد رفت و صرفه جوئی صد در صد خواهد بود .
waterBox4 

اساس برنامه تکنولوژی گرواسیس نوعی تقلید زیستی از" مادر طبیعت " میباشد که شامل مراحل زیر است :
- بهبود بخشیدن به خاک توسط کمپوست و مکمل تقویت کننده ریشه که ارائه خواهد شد .
- استفاده از مته خاص و ابداعی گروآسیس که بکمک آن ساختار مویرگی ( Capillary ) خاک دست نخورده باقیمانده و چاله مناسبی برای کاشت نهال ایجاد میشود .
- پرورش ، تولید واستفاده از نهال ها و بوته های دارای ریشه اولیه مستقیم که دارای پیچ خوردگی نبوده و بطور عمودی بطرف پائین گسترش می یابند .
- استفاده از محافظ Grow Safe telescoprotexx برای حمایت از گیاه جوان در برابر گرمای تابستان ، سرمای زمستان ، وزش باد و ممانعت از چریده شدن توسط حیوانات .
- استفاده از سامانه واتر باکس ابداعی گروآسیس ( برنده جایزه طرح نوآور سال 2010 ) .
در زمان استفاده از تکنولوژی گروآسیس ریشه اولیه گیاه بطور متوسط روزی نیم تا یک سانتیمتر درون خاک رشد میکند . بعد از یک سال عمق ریشه به 2 تا 4 متر خواهد رسید . در این مرحله گیاه به آب رسیده و استقلال و قدرت کافی را پیدا می نماید تا بدون کمک و به تنهائی رشد کند . تکنولوژی گروآسیس نسخه برداری از روشی است که بکمک آن مادر طبیعت مشکل بقای گیاهان را در مناطق کویری ، بیابانی و سنگلاخی حل میکند . با استفاده از این روش شما قادر خواهید بود در زمین های بایر درختان پربار بکارید . میتوانید از آن برای کاشت در باغهای میوه و گلخانه های مدرن استفاده کنید یا حتی در باغچه خانه هایتان .
این روش همیشه و در هر مکانی کارآمد خواهد بود . میزان بقای گیاه با این سیستم ، هر چقدر هم که شرایط نامناسب باشد بطور متوسط بیش از 90 درصد است .
در دیگر متدهای کاشت نهال زمان کاشت به فصل های خاصی از سال محدود است ولی در این سیستم شما قادر خواهید بود در هر 12 ماه سال و بدون توجه به زمان و درجه حرارت برنامه کشت خود را عملی کنید . این امر کشاورزان را قادر میسازد تا کاشت را برنامه ریزی و شخصی سازی کنند . با استفاده از مولتی مته های مویرگی گرواسیس هر روز مناطق وسیعی را که قبلا غیر قابل کشت تصور میشدند ، میتوان به زیر کشت برد .


دلیل موفقیت تکنولوژی گروآسیس
در اکثر مناطق آبهای زیرزمینی را میتوان در اعماق 3 متری یا بیشتر پیدا کرد . مشکل گیاهان در مناطق خشک و کویری 3 متر بالای خاک است که خشک می باشد ، دمای هوا نیز بالا است و عموما بادهای سختی می وزد . پس از کاشت در این مناطق عموما گیاه زمان کافی برای گستردن ریشه اش در عمقی که آبهای زیر زمینی در آن است پیدا نمیکند . در نتیجه گیاه خشک شده و از بین میرود . تکنولوژی گروآسیس به گیاه امکان میدهد تا در سال اول رشد ، ریشه هایش را به عمق سه متر یا بیشتر برساند . زمانی که گیاه به این عمق برسد قادر خواهد بود بطور مستقل رشد کند و از بین نرود . بعد از این یک سال شما میتوانید تا واتر باکس را بردارید و گیاه بعدی را با آن بکارید . این روشی بسیار ارزان قیمت برای کشت در این مناطق خواهد بود .


" جائی که بتوان در آن یکبار درخت کاشت باز هم میتوان این کار را تکرار کرد "
" اگر یک منطقه 2 بیلیون هکتاری آن قدر کوچک است که بتوان درختان آن را قطع کرد ، پس همان منطقه برای کاشت دوباره درخت به همان اندازه کوچک است "تکنولوژی گروآسیس ارزان قیمت است
کاشت درختان به کمک آبیاری قطره ای بسیار گران قیمت است . اگر از آبیاری قطره ای استفاده کنید هزینه های دائمی برای انرژی و نگهداری خواهید داشت . شما باید لوله ها و پمپ ها را هر 7 تا 10 سال یکبار بطور کامل عوض کنید . جدای از این مسئله آب بسیار کمیاب است و بهتر است از آن برای نوشیدن استفاده کنیم . تکنولوژی گروآسیس از هیچگونه پمپ یا لوله و انرژی استفاده نمی کند و تنها به مقدار کمی آب نیاز دارد . شما تنها در سال اول هزینه ناچیزی را پرداخت خواهید کرد و بعد از این یک سال متقبل هیچگونه هزینه ای نخواهید شد . طبیعت همیشه بدون آبیاری قادر به رشد بوده است . با استفاده از این فناوری باز هم میتوانید از این قدرت برای تولید محصولات مناسب و سالم بدون آبیاری بهره برداری نمائید .

 


اشاره ای به هزینه ها
احداث جنگل با استفاده از سیستم گرواسیس حدود 3500 دلار امریکا در هر هکتار هزینه در بر خواهد داشت (مبلغ فوق متناسب با شرایط کشورهای مختلف از جمله ایران متفاوت است ) . این ارزیابی شامل برنامه ریزی ، کار ، خرید واتر باکس ( عمر مفید هر دستگاه واتر باکس در شرایط نگهداری و حمل و نقل مناسب ده سال می باشد ) و مواد لازم برای کاشت و حفر چاله می گردد . با این روش شما میتوانید 12 ماه سال را مشغول کاشت باشید و این قابلیت کشت در همه ایام سال فاکتور مهمی بوده و به شما دربرنامه ریزی پروژه های بزرگ قدرت مانور قابل توجهی میدهد .

بازدهی خوب سرمایه گذاری
شما میتوانید از تکنولوژی گروآسیس در کاشت باغ های میوه ، احداث گلخانه ها وجنگلهای پربار و برای بهبود اکوسیستم و حفظ محیط زیست یا در هر جائی که کشت بدون آبیاری غیرممکن و یا بسیار گران است استفاده کنید . ارزش زمینهای بایر را با صرف کمترین هزینه و تکنولوژی صرفه جوئی در مصرف آب بالا ببرید وسرمایه گذاریتان را بر پایه ای با ثبات ایجاد کنید .

 

گزارشagri govern3 

 

گروآسیس فناوری کشت در بیابان و کوه و سنگلاخ ها
با استفاده از این فناوری هر درخت , درختچه و بوته ای را میتوان کاشت این روش برای فراهم کردن امکان کشت در زمینهای پست فاقد ارزش خشک , بیابانی و کوهستانی و سنگلاخ است و بخصوص با مشکلاتی که از نظر منابع اب در کشور ما وجود دارد کاملا ایده ال است.
 

تجهیزاتی که برای کاشت درخت استفاده میشود ظرفی است بنام واتر باکس که جنس ان پلی پروپیلن بوده و عمر مفید ان ده سال است و در هر سال با ان یک درخت کاشته میشود و در پایان سال ان را از روی درخت برداشته و درخت دیگری را با ان میکاریم . جالب اینجاست که فقط در روزی که نهال کاشته میشود ان را ابیاری کرده و داخل واتر باکس هم اب میریزیم و از ان پس در مدت یکسالی که واتر باکس روی نهال است هیچ ابیاری انجام نشده و پس از برداشتن واتر باکس هم دیگر ابیاری انجام نخواهد شد


این تکنولوژی برای کاشت درختان مثمر و غیر مثمر و گیاهان بوته ای به منظور ایجاد اشتغال ،حفظ محیط زیست( ایجاد پوشش سبز و مقابله با پدیده گرد و غبار)، احیا جنگلها ،احداث باغات دیم بخصوص در دامنه کوهها که اکنون با راندمان پایین و فرسایش بالای خاک به کشت غلات دیم اختصاص دارد ، بخوبی کارایی داشته و قابل استفاده است


در کلیه مطالعات انجام شده در سی کشور جهان درصد زنده مانی نهالهای کاشته شده بیش از ۸۵ درصد بوده است در حال حاضر دولت کویت در حال ایجاد دیوار سبز با استفاده از این روش در مرزهای سیاسی خود است با کاشت ۳۰۰۰۰۰ نهال واتر باکس ضمن استفاده از ذخیره آب موجود در خود نزولات جوی را هم در داخل مخزنش ذخیره کرده و بر اساس قانون نقطه شبنم رطوبت هوای محیط را هم به قطرات اب تبدیل نموده و در خود ذخیره مینماید و در عین حال مانع تبخیر آبی که به اطراف گیاه میفرستد شده و بعنوان قیم در زمان وزش باد عمل کرده ، در شب به نهال گرما داده و در روز برای نهال محیط خنک و سایه فراهم میکند . جدیدترین عکسها از نتایج بکارگیری تکنولوژی گرواسیس در مناطق قبیله ای در صحاری بیابانی مراکش در فاصله سالهای 2010 تا 2014.

 

waterBox3

این سیستم تکنولوژی کاشت بوده و روش آبیاری نیست بنابراین نباید با تکنیک آبیاری تراوشی با کوزه که ابداع ایرانیان است اشتباه گرفته شود روش فوق براجرای 4 اصل مهم تاکید مینماید 

 یک - پرورش نهال سالم باریشه اصلی مستقیم ( یعنی در فرآیند پرورش نهال ریشه اصلی بهیچ وجه نباید از مسیر مستقیم رو به پایین منحرف گردد چون در اینصورت ریشه به جوانب یا حتی رو به بالا گردش نموده و چنین گیاهی بدلیل سطحی بودن ریشه بدون آبیاری قادر به ادامه حیات نخواهد بود

دو - استفاده از قارچ مایکو ریزا در خاک نهال در گلدان و خاک محل کاشت نهال در زمین مورد نظر . لازم ذکر است که ریسه های این قارچ در سلولهای ریشه نفوذ کرده و با گیاه همزیستی مسالمت آمیز دارند یعنی از گیاه مواد قندی دریافت نموده و برای رشد و تکثیر خود استفاده مینمایند و در عوض با شبکه وسیعی که در اطراف ریشه ایجاد میکنند آب و مواد غذائی بخصوص فسفررا با سرعت به ریشه میرسانند
سه - عدم دستکاری و تخریب ساختار مویرگی ( کاپیلاری )خاک محل کاشت نهال در زمان حفر چاله
چهار - استفاده از سامانه واتر باکس که اختراع شرکت گرواسیس میباشد پس از تهیه نهال و کاشت آن با رعایت شرایط فوق واتر باکس بر روی نهال گذاشته شده و ضمن آبیاری نهال کاشته شده مقدار 15 لیتر آب هم داخل واتر باکس ریخته میشود و پس از آن بمدت یکسال هیچ نوع آبیاری لازم نخواهد بود حتی در شرایط آب و هوایی استانهائی مثل کرمان ، یزد ، سمنان یا اصفهان و طبس و....

 این فن او ری تاکنون در 30 کشور جهان و در سخت ترین شرایط آب و هوائی آزمایش شده و در سال 2010 از بین 117 طرح نوآورانه در جهان ( آی پد اپل و لامپهای LED فیلیپس هم جزء این نوآوریها بوده ) مقام اول را بدست آورده است در سال 2014 نیز در هلند برنده جایزه لاله سبز شده و در هفته جاری هم توسط سایت Virgin متعلق به ریچارد برانسون سرمایه گذار معروف بعنوان اولین گزینه از 15 فرصت کسب و کار آینده برگزیده شده است.

 

 


منبع: World Resource Institute 

 

بحث بیشتر ==================

تأثیر این فناوری در تأمین آب کشاورزی در حوزه باغداری ؟

-  کاهش فشار به منابع آبی ؟

- در احیای اراضی بایر ؟ 

- در ایجاد درآمد حاشیه ای برای گندمکاران آبی و دیم؟

 

نقش حمایتهای دولتی در گسترش و ترویج این فناوری؟

نقش نهادهای غیر دولتی در گسترش و ترویج این فناوری؟

جایگاه این نوع فناوریها در سیاستها و برنامه های علم و فناوری بخش کشاورزی در وضع موجود؟

 جایگاه این نوع فناوریها در سیاستها و برنامه های علم و فناوری بخش کشاورزی در وضع مطلوب؟

 

 

توجه : هرگونه نسخه برداری و تکثیر محتوای گزارشات و مصاحبه های درج شده در پایگاه msfs.ir باید با اجازه کتبی مولف و یا مدیر پایگاه باشد .

 

توجه : مشارکت شما در نقد و ارزیابی دیدگاه های مطرح شده در مصاحبه ها و گزارش ها به غنای نتایج پژوهش خواهد افزود .

 

 

توجه : برای کسب اطلاعات بیشتر و مشارکت در بحث های مربوط به تامین آب جهت تولید گندم تا سال 1404 می توانید توسط پیوند زیر به گروه انسان-آب-غذا ملحق شوید 

https://telegram.me/joinchat/BzL2LD5msMHrZth5auaa-g

 

دیدگاه‌ها   

+1 # Loans For Bad Credit 1396-12-23 08:06
installment loans no credit check installment loans no credit check direct lender installment loans installment loans guaranteed
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # Quick Loan 1397-07-18 21:38
loan compare loan online instant credit loans poor credit loans guaranteed approval
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # Spotloan 1397-07-24 21:47
credit loans bad credit loans guaranteed approval payday loans in florida credit loans
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید